Jak oszczędzić na energii elektrycznej? - dla domu i ogrodu

panele słoneczne dofinansowanie bydgoszcz

Energia odnawialna przyszłością przemysłu energetycznego

Energia elektryczna jest niezwykle potrzebna do życia. W obecnych czasach ciężko sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez niej. Prąd potrzebny jest zarówno do oświetlenia wielkiej ha

Jak oszczędzić na energii elektrycznej? - dla domu i ogrodu panele słoneczne dofinansowanie bydgoszcz
li sportowej jak i w celu ugotowania wody na herbatę. Energia elektryczna jest coraz bardziej potrzebna, gdyż w jej kierunku zwracają się chociażby producenci samochodów czy statków. Jednakże podstawowe źródła energii takie jak węgiel są na wyczerpaniu, a czas ich wydobycia jest już policzony.
Na szczęście tutaj pojawia się energia odnawialna. To ona jest przyszłością i to dzięki niej będziemy mieli praktycznie nieograniczony dostęp do energii elektrycznej. Jak się pozyskuje taką energię? Jednym z najważniejszych jej źródeł jest nasza gwiazda dzienna, czyli Słońce. Kolektory słoneczne na skutek padania na nie promieni słonecznych generują prąd, który później może być wykorzystywany chociażby w domach jednorodzinnych lub przy oświetleniu ulicy. Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna wśród gospodarstw domowych i coraz częściej możemy zauważyć takie instalacje na dachach domów jednorodzinnych. Nic dziwnego, skoro energia odnawialna pozwala nam zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Warto też zauważyć, że przy zakupie i instalacji kolektorów słonecznych nie raz można liczyć na dofinansowania z Unii Europejskiej dzięki czemu taka inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna. Według szacunków inwestycja w kolektory zwraca się w ciągu dziesięciu lat, a więc przez następne lata tylko oszczędzamy, a przy okazji dbamy o środowisko.


Temat globalnego ocieplenia

W mediach coraz częściej przewija się temat globalnego ocieplenia i złym wpływie działalności człowieka na klimat całego świata. Na zewnątrz, szczególnie w okresie grzewczym, można wyczuć nieprzyjemny dym z kominów, a w większych miastach unosi się gęsty smog. Mimo, że człowiek już dawno znalazł sposób na to, aby energia odnawialna w całości zastąpiła tradycyjną produkcję prądu w elektrowniach konwencjonalnych, które generują dużą ilość szkodliwego CO2 to nadal wielu ludzi patrzy na nią z niepewnością i brakiem zaufania.
Fotowoltaika, elektrownie wiatrowe lub wodne to tylko niektóre przykłady pobierania energii z natury. Jej źródła nigdy się nie skończą, a co za tym idzie produkcja prądu w taki sposób może trwać nieskończenie długo. Odnawialne źródła energii mają wiele zalet i prawie żadnych minusów. Są one bezpieczne dla środowiska, gdyż nie wytwarzają szkodliwych związków i pyłów podczas produkcji energii, są ekonomiczne i, co najważniejsze dla konsumentów, bardzo tanie. Co prawda są awaryjne, a na przykład kolektory słoneczne mają swój okres żywotności i trzeba je wymieniać co kilkanaście lat, ale mimo to nadal są bardziej opłacalne niż tradycyjne metody pozyskiwania prądu z paliw kopalnych.
Aby dbać o środowisko każdy z nas może zainstalować na własnym dachu panele słoneczne i w ten sposób generować prąd nie szkodząc jednocześnie naturze i sobie samemu. Choć inwestycja nie należy do tanich, to osoby myślące przyszłościową zauważą, że po kilku latach pieniądze w nią włożone zwrócą się z ogromną nawiązką.


Kolektory jako źródło prądu dla domu

Różne są powody, dla których klienci wybierają akurat kolektory słoneczne. Dziś fotowoltaika święci prawdziwe triumfy wśród klientów indywidualnych i biznesowych. Niejedna branża może pozazdrościć producentom OZE i osprzętu z nim związanego. Energia odnawialna dziś rzeczywiście jest bardzo modnym tematem. Wiele ludzi interesuje się nią i montuje kolektory na swoich dachach lub wykorzystuje do tego celu nieużywany kawałek ziemi. Ogólnie rzecz biorąc, człowiek zaczął myśleć inaczej o energii elektrycznej.

Prąd nie jest już sprawą kolektywną. Każdy może mieć swój prąd. Brzmi bardzo ciekawie. I jest w istocie bardzo, ale to bardzo ciekawe. Bo przecież nie każdy ma swój samochód, a tu okazuje się, że każdy może mieć swój prąd. No może jeszcze nie teraz, bo koncerny energetyczne walczą o swoje niczym, lwy o ochłapy na sawannie. Wielką stratą dla nich byłoby, gdyby cała produkcja elektryczna przeniosła się do indywidualnych odbiorców. Wówczas straciliby fortuny. Jednak nie wykluczone, że w końcu do tego dojdzie.

Na razie jednak mamy duże problemy z wdrażaniem rzeczywistym udziału OZE w naszych dostawach elektrycznych do odbiorców. Wciąż największą zmorą producentów OZE jest niemożność autodystrybucji wyprodukowanego prądu. Właściciel fotowoltaiki musi sprzedawać energię elektryczną głównemu dostawcy i dopiero od niego odkupować energię. Jest to absurdalne rozwiązanie, mające chyba na celu chronić jedynie wielkie koncerny, a nie środowisko naturalne i szarych obywateli. Ciekawe, kiedy się to zmieni.